O mně

Jmenuji se Radka Prokopová a pod značkou RaduAtelier se věnuji tradičnímu knihařskému řemeslu s uměleckým vkladem.

Neobvyklé vazby, ražba a ručně barvená kůže jsou mým autorským rukopisem a neustálým prostorem k experimentování.

 

RaduAtelier_1 DSC_9090

 

Tvořím originální zápisníky a fotoalba, které jinde nenajdete, a do kterých můžete svěřit svá tajemství, touhy nebo silné životní milníky.  Svou tvorbu jsem také postupně rozšířila o kožené doplňky jako jsou pouzdra či malé peněženky. 

 

02 DSC_8648

 

Jak jsem se dostala ke knihařskému řemeslu? 

Od dětství jsem ráda používala své ruce. V mládí jsem coby zubní laborantka objevila důležitost detailů a učila se přesnosti ruční práce. Pak mě však zlákaly další studia a ponořila jsem se do zaprášených knihoven a archivů. A právě tam jsem propadla starým knihám a jejich příběhům. Už tehdy mě zaujal nejen jejich obsah, ale i struktura, kterou jsem toužila objevit. Vrhla jsem se proto na odborné studium u těch nejpovolanějších z oboru restaurování papíru a zcela se definitivně zamilovala do tvoření a vázání knih.

 

03IMG_9009_1

 

Jak dlouho trvá ušít jednu knihu? 

Samotné ušití nezabere příliš času. :-) 

Předchází mu však samotný návrh knihy, výběr a nákup materiálu, příprava a nařezání papírových složek, řezání a úprava kůže, barvení v několika vrstvách a ošetření kůže. Také příprava dírek na ušití šídlem a vyladění barev nití. Po ušití následuje konečná úprava, seříznutí kůže a připevnění vázání. Pak přichází na řadu nafocení, popis, úprava a vklad fotografie do e-shopu. Dále se taková kniha propaguje buď placenou reklamou nebo alespoň na sociálních sítích. Na konec přichází na řadu zabalení balíčku, zanesení do účetnictví a donáška na poštu. Všemu samozřejmě předchází získání zkušeností a příslušné vzdělání, aby taková kniha mohla vůbec vzniknout a mohla se nabídnout zákazníkům.

Jak je vidno, samotná doba ušití je jen malým zlomkem v celém procesu vzniku takové knihy. 

Jak takový výrobní proces vypadá naživo, můžete vidět na mém  Instagramu,

 

Jsem také máma dvou synků a kromě své rodiny a knih se vyžívám v horské turistice. S rodinou jezdíme často do přírody, slézáme různé kopce a povedlo se nám i s dětmi absolvovat trek kolem Annapurny v Nepálu.

Můžete mě také potkat na některém larpu, kde si užívám různé divadelní role, baví mě nořit se do jiných světů. 

Děkuji za vaši přízeň,

Radu :-)

0605DSC_1572